17.2.10

Mandala


Mandala daire veya merkez anlamına gelir. Belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmiştir. Mandala, boyama yoluyla insanı sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar.

Hafif bir klasik müzik eşliğinde boyanan “Mandala” sonunda çocukların stresleriyle kolaylıkla mücadele edebildikleri, sakinlik ve soğukkanlılık kazandıkları görülmüştür.Mandala çalışmasından sonra çocukların, grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülür. Ayrıca Mandala çocukların kendi yaratıcılıklarını keşfetmelerine yardımcı olurken, dikkat sürelerinin de uzamasını sağlar.
Çocuğa etkisi nedir?

Günümüzde çocuklardan bir çok şey yapmasını isteyerek onları çeşitli stres faktörüyle karşı karşıya getiriyoruz. İşte bu noktada çocuklara “Ben senin için şu an buradayım ve seninle güzel bir şeyler yapmak istiyorum” demekten daha güzel bir şey düşünülemez. Mandala boyamak çocuğu sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Bu çalışmadan sonra grup çalışmasında, uyum sağlamada olumlu etkiler görülür. Çocukların stresi azalır, çocuklar daha uyumlu hale gelirler. Mandala çalışması dıştan içe veya içten dışa boyanır. Önemli olan sırayı bozmamaktır.


Kaynak: Önceokulöncesi

4 yorum:

 1. Bu yasta benim bile zevkle yapabilecegim bir sey. Derler ki bu tür sinirli boyama, boyama kitaplari falan cocukta yaraticiligi öldürürmüs. Sen ne düsünüyorsun Funda? Acaba belli bir yasta , mesela serbest cizime biraz vakit verdikten sonra mi yapilmali böyle boyamalar? Ikimiz birlikte oturup mandala boyayalim cok isterdim yani, o yüzden soruyorum :)

  YanıtlaSil
 2. Fundacım
  Mandala gercekten çok hoş bir çalışma.. Ama konsantrasyonu sağladığı gibi, bir takım bilinçaltı çıkışları yaşıyabilme olasılıkları var bunu boyadıktan sonra... Sadece bu detayı da yazmak istedim.

  YanıtlaSil
 3. Evrencim, sadece sınırlı boya yapmak belki yaratıcılığı köreltebilir. Ama sınırlı boyamanın da yararları var. El göz koordinasyonu sağlamak için mesela bu da gerekli diye düşünüyorum. Ama mandala sınırlı boyamadan farklı biraz . Amacı daha çok konsantre sağlamak, dikkat dağınıklığının üstesinden gelmek gibi.
  Bu bloğu en çok senin için toparladım biliyosun dimi :)

  YanıtlaSil
 4. Burcucum onu bilmiyomdum bak. öğrendiğim iyi oldu.

  YanıtlaSil

İzleyiciler